Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

ویژگی کارشناسان موفق

ویژگی کارشناسان موفق

در حالی كه دنیا با سرعت به پیش می تازد و همه چیز در كمترین زمان تغییر می كند، باید با تفكر سریع خود را با دنیایی سرسام آور هماهنگ كرد. این شیوه تفكر، تفكری شتاب زده نیست ، بلكه تفكری زیركانه ، هدفمند و سازماندهی شده یی است كه كمك می كند با دنیای سرعت چالش كنیم و درك این گفتار حضرت علی (ع ) است كه : «فرزندان خود را به پیروی از راه و رسم خود مجبور نكنید، زیرا آنان به زمانی متفاوت با زمان شما تعلق دارند.» امروزه نیروی انسانی ، خلاقیت ، فكر و دانایی سرمایه های محسوسی هستند كه اهمیت پیدا كرده و در مقابل سرمایه های ملموس مانند انرژی و امثال آن قرار گرفته اند و از این رو سازمان ها به تقویت و رشد بدنه تخصصی و كارشناسی خود می پردازند. برای نیل به این منظور لازم است ویژگی هایی (عمومی و تخصصی ) برای كارشناس به معنای عام و سوای پست سازمانی برشمرد كه در ذیل به پاره یی از این ویژگی ها اشاره می شود. بی تردید در صورت وجود محیط های رشد یابنده ، امن و پویا، بطور قطع راه برای تقویت بدنه تخصصی و كارآمدتر كردن كارشناسان نیز فراهم خواهد شد.

سازمان آگاهی و اشراف كامل به حوزه كاری

به این معنی كه كارشناس باید بطور دقیق با گذشته ، سیر تحول ، كاركرد، اهداف و عملكرد سازمان آشنا و تحلیل روشنی از آن داشته باشد.

جامعه آگاهی

اطلاعات و دانش كارشناس باید به روز بوده و علاوه بر آگاهی از ویژگی های اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی جامعه ، به دنبال فراگیری مطالب جدید و تقویت مهارت های لازم باشد. حركت در مسیری جدید به فرد كمك می كند كه هدف و چشم انداز جدیدی پیدا كند.

شخصیت مثبت و ترغیب كننده

نگرش و رفتار مثبت سهم مهمی در پیشبرد برنامه ها دارد و كارشناس می تواند با تقویت رفتار مثبت و سازنده ، برانسان ها تاؤیر مثبت گذارد و دیگران را هم به این كار تشویق كند. این رفتار مثبت منجر به برقراری ارتباط گسترده و تبادل اطلاعات با دیگران خواهد شد.

توانایی نقد سازمان و یادآور شدن آسیب ها و نقاط ضعف سازمان

از آنجایی كه نقد به معنای واقعی آن (جدا كردن سری از ناسره ) رازماندگاری یك سازمان است ، كارشناس بایستی ضمن انعطاف پذیری و داشتن روحیه نقدپذیری ، به بررسی و نقد عملكرد سازمان خود بپردازد. البته در این مورد نباید از مسیر انصاف خارج شد، چراكه انتقاد غیرسازنده دشمن خلاقیت است .

داشتن سعه صدر، همدلی با مجموعه و صداقت

برای برقراری آرامش در محیط كار تلاش كند و ضمن داشتن شكیبایی و سعه صدر در پیشبرد كار و تحقق اهداف سازمان با مجموعه همزبان و همدل باشد. این همدلی جز با صداقت امكانپذیر نیست .

دقت و مسئولیت پذیری

در انجام كار دقیق و مسوولیت پذیر بوده و توانایی رهبری امور را داشته باشد و به جای اداره كردن ، هدایت كند. علاوه برآن از بی تفاوتی در برابر سازمان پرهیز كند و در رفع كاستی ها بیندیشد.

داشتن مهارت های مدیریتی و توانمندی در برنامه ریزی و سازماندهی

برنامه ریزی صحیح ، اثربخشی و موفقیت كارشناس را برای دست یافتن به اهداف مورد نظر تاحد قابل ملاحظه یی افزایش می دهد. براین اساس لازم است كارشناس از قدرت برنامه ریزی برای آینده و تعیین و تثبیت اهداف روشن و مشخص برخوردار باشد و در صورت امكان برنامه زمانی خود را هر سه ماه تا شش ماه مورد بازنگری و اصلاح قرار دهد. مدیریت زمان را بداند و از هر لحظه از روز بطور موثر استفاده و اتلاف وقت را از برنامه خود خارج كند، به گونه یی كه بیشترین زمان به تفكر اختصاص داشته باشد. از سوی دیگر ضرورت دارد با نوع جلسات (جلسات منظم اداری ، جلسات بین سازمان ها و بخش ها، جلسات گزارشی ، جلسات برنامه ریزی و...) آشنا بوده و مهارت اداره جلسات را هم فرا گیرد.

بهره گرفتن از خرد جمعی و داشتن مهارت تشكیل گروه

اهداف سازمان زمانی محقق می شود كه مجموعه یی از عوامل متعدد كنار هم قرار گیرند. نیل به اهداف مورد نظر امری انفرادی نیست و خرد جمعی اعتقاد به ارزش فكر و اندیشه و باورهای دیگران است . بنابراین كارشناس علاوه بر تقویت و توسعه مهارت های شنیداری ، باید توان تشكیل و رهبری گروه را داشته باشد تا بتواند از خرد جمعی بهره گیرد.

داشتن قدرت انطباق با تغییرات صحیح و مثبت

آمادگی پذیرش تغییر و انطباق با آن یك ضرورت است ، چون زندگی حركت می كند و ما هم باید حركت كنیم . كارشناس نباید در برابر تغییرات بایستد، چراكه آنچه انسان از آن می ترسد، هرگز به آن بدی نیست كه تصور می كند و ترسی كه در سر می پروراند بسیار هولناك تر از چیزی است كه در واقعیت اتفاق می افتد.

داشتن اعتماد به نفس

از اعتمادبه نفس لازم برای انجام كارها برخوردارباشد و احساس ناامنی به خود راه اندهد. مداوم روحیه «می توانم انجام می دهم » را در خود تقویت كند و توجه داشته باشد كه در مورد توان و مقداری كاری كه می تواند در مدت زمان معینی انجام دهد، واقع بین باشد تا دچار اضطراب نشود.

ابتكار و خلاقیت

خلاق به كسی گفته می شود كه راه حل های غیرمعمول ، از پیش تعیین نشده و ابتكاری فراهم می آورد. پیروی دایمی از راه حل های عادی موجب می شود كه انسان راه حل های تازه را نبیند و ابتكار عمل نداشته باشد كه البته دست كشیدن از راه حل موجود یا تغییر آن همواره آسان نیست . كارشناس بایستی همواره روحیه یی خلاق و بدیع داشته و طراح اندیشه های نو باشد و راهكارهای جدیدی برای تصویرسازی مثبت از سازمان خود پیدا كند. خلاقیت یك ویژگی كیفی ایده آل برای شخص است و باید به خاطر داشت كسی كه دارای ایده های قوی است ، ممكن است گاهی با مدیریت مخالفت كند و این نشانی از اعتمادبه نفس اوست . عدم توافق به معنی نافرمانی نیست . می گویند دانشمندان بزرگ ، مخترعان و نوآوران همیشه كسانی نیستند كه افكار پیچیده یی دارند. نوآوران كسانی هستند كه نه تنها ذهن مساله ساز ندارند، بلكه مسائل را بسیار راحت و با روش های بسیار آسان حل می كنند و برخلاف تصور همگان ، همه انسان ها خلاق هستند، ولی برای بروز خلاقیت باید آنان را تشویق و ترغیب كرد. ضمن اینكه كارشناس نباید به ایده های دیگران بی توجه باشد، چراكه جریان ابتكار و خلاقیت را از بین می برد.

  • منبع: aftabir.com
  • تاریخ: شنبه 13 دی 1393 - 16:43
  • نویسنده:
  • صفحه: BIZKIDS
  • بازدید: 575

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 242
  • بازدید دیروز: 1430
  • بازدید کل: 6770027