Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

مانيتورها با چشم شما چه می کنند؟

مانيتورها با چشم شما چه می کنند؟

این روزها کمتر خانه‌ای را می‌توان پیدا کرد که کامپیوتر به آن راه نیافته باشد؛ حتی بسیاری از مردم گونه قابل حمل این مظهر دنیای نوین را همه جا با خود به همراه می‌برند. به ‌این ترتیب زمان قرار گرفتن در مقابل مانیتور و چشم دوختن به آن نیز در مقایسه با دهه قبل افزایش یافته و حتی کودکان هم ساعات زیادی را به بهانه بازی یا چت مقابل نمایشگر می‌گذرانند و گاه تکالیف‌شان را هم با استفاده از رایانه انجام می‌دهند.

متهم ضعیفی چشم
قرار گرفتن در مقابل یک صفحه نمایشگر یکی از متهمان ضعیفی چشم است و این سوال را مطرح می‌کند که ‌آیا در معرض نور نمایشگر تلویزیون، تلفن همراه، کنسول‌های بازی یا کامپیوتر بودن می‌تواند باعث چشم درد بشود؟ پزشکان در پاسخ به ‌این سوال، تنها علامت نشان‌دهنده آغاز آسیب به چشم را خستگی بینایی می‌دانند. در واقع خستگی چشم یک هشدار بی‌خطر است و ۵۰ تا ۹۰ درصد افرادی که زمان زیادی را در مقابل نمایشگر می‌گذرانند، به خستگی چشمی ‌دچار می‌شوند.
البته احتمال ابتلا به این عارضه در صورتی که فرد بدون هیچگونه استراحتی طی مدت زیادی در مقابل صفحه نمایش قرار داشته باشد بیشتر هم می‌شود اما چگونه می‌توانیم خستگی بینایی را تشخیص بدهیم؟ نشانه‌های این عارضه شامل قرمزی، خارش و حساس شدن چشم‌هاست. علاوه بر این و در موارد شدیدتر ممکن است اشک از چشم‌ها جاری شود و در کره چشم احساس درد کنید. در برخی موارد هم سردردهایی که منشاء مغزی دارند یا انواع کمر درد همراه با این علائم بروز می‌کنند.

افزایش آب سیاه چطور!
برخی از محققان معتقدند احتمال دارد کار با نمایشگرها منجر به افزایش آب سیاهشود. افزایش فشار چشم دلیل بروز بیماری آب سیاه است که در رده بیماری‌های اعصاب بینایی قرار می‌گیرد و با کاهش میدان دید بروز می‌کند.
این معضل چشمی ‌با از بین رفتن فیبرهای بینایی نیز همراه است. البته ‌این موضوع به طور کامل ثابت نشده اما احتمال دارد که کار با نمایشگرها احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد زیرا طبق آمار، بروز آب سیاه در افرادی که با کامپیوتر کار می‌کنند، بیشتر است. با تمام این حرف و حدیث‌ها حتی اگر کار با نمایشگرها باعث ایجاد مشکلات بینایی هم نشود، می‌تواند وجود برخی مشکلات پنهان چشمی ‌مانند مشکلات شکست نور را برای فرد مشخص کند و از این بابت قابل توجه است.

دیگران چه می‌گویند؟
برخی از پزشکان معتقدند بالا رفتن نمره چشم یک روند طبیعی است و قرار گرفتن در معرض نمایشگرها باعث بالاتر رفتن نمره چشم یا ضعیف شدن آن نمی‌شود. این گروه از چشم پزشکان می‌گویند حالا که برخی از افراد مجبورند هفت یا هشت ساعت پشت کامپیوتر بنشینند باید به عواملی مانند نور اطراف چشم، اکونومی‌صندلی، فاصله فرد به کامپیوتر، فاصله چشم تا کامپیوتر، نور دستگاه کامپیوتر و نور محیط و سلامت چشم توجه کنند زیرا در زمینه قدرت بینایی موثرند و نبود هر کدام از آنها باعث عوارض چشمی ‌خواهد شد.
با وجود این استفاده مداوم و طولانی از کامپیوتر با بروز خشکی چشم همراه خواهد شد که باعث فشار بر چشم و قرمز شدن آن می‌شود. چشم پزشکان پیشنهاد می‌کنند که افراد در شرایط استفاده مداوم از نمایشگرها مرتب پلک بزنند و در موارد شدت خشکی چشم از داروهای چشمی ‌بهره بگیرند. همچنین باید تغییراتی در نوع تغذیه خود به وجود آورند و مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ مانند ماهی‌های چرب، تخم مرغ، تخم کتان و گردو را افزایش دهند.
کمبود رطوبت در هوای اتاق نیز باعث خشکی چشم می‌شود. پزشکان پیشنهاد می‌کنند در ماه‌های سرد سال که میزان رطوبت هوا کم می‌شود یک دستگاه بخور در اتاق کار خود روشن کنید. چند دقیقه بستن چشم‌ها هنگام کار با کامپیوتر هم علائم خشکی چشم را بهبود می‌بخشد.

این چند توصیه را جدی بگیرید
قبل از هر چیزی با یک چشم پزشک درباره استفاده از عینک‌های مخصوص کامپیوتر، مشکلات تقارب و شکست نور، قدرت بینایی و فاصله مناسب بین خودتان و نمایشگر صحبت کنید.
وقتی در مقابل نمایشگر قرار می‌گیرید آرنج‌ها باید در حالت افقی تکیه داده شوند و صندلی و میز هم در ارتفاع مناسبی باشند. چشم‌های شما باید از بالا به مانیتور اشراف داشته باشند.
انعکاس نور پنجره یا لامپ روی صفحه نمایشگر، سلامت چشم‌های شما را تهدید می‌کند. با نگاه کردن منظم به نقاط مختلف اتاق به چشم‌های خود استراحت بدهید. همچنین باید از جای‌تان بلند شوید و کمی‌ راه بروید.
شقیقه‌ها، پوست سر و گردن خود را به طور منظم ماساژ بدهید.
بهتر است از کامپیوترهای LCD استفاده کنید و نور محیط هم کمتر از نور عادی باشد.

  • منبع: www.seemorgh.com
  • تاریخ: سه شنبه 11 تیر 1392 - 08:22
  • نویسنده:
  • صفحه: عمومی
  • بازدید: 767

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 3410
  • بازدید دیروز: 905
  • بازدید کل: 6816344