Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

مضرات تلفن همراه بر روي بدن انسان

مضرات تلفن همراه بر روي بدن انسان

موبایل بهترین محیط رشد انواع باکتری

در همین زمینه کسانی که با زیان‌های تلفن‌ همراه موافق هستند، بر این باورند که باکتری و میکروب‌های موجود روی تلفن ‌همراه از سنگ دستشویی هم بیشتر است و در حقیقت باکتری موجود روی گوشی تلفن‌همراه از هر شی آلوده دیگری در این رده بیشتر است. نکته جالب‌تر اینکه به علت افزایش دمای تلفن‌های همراه، در حین استفاده این گوشی‌ها تبدیل به محیط‌های مناسبی برای کشت و رشد باکتری‌های خطرناک می‌شوند. چون باکتری‌ها برای رشد به محلی گرم و تاریک نیازمندند و تمامی این امکانات را گوشی که در جیب قرار گرفته است، فراهم می‌سازد. براساس گفته‌های محققان میزان این گونه باکتری‌ها حتی از دستگیره در، صفحه کلید و حتی کف کفش افراد نیز بیشتر است.

 

اثرات تلفن‌همراه بر بدن

به اعتقاد بسیاری از محققان مهم‌ترین اثرات امواج منتشر شده از تلفن ‌همراه ایجاد سرطان در افراد است به ویژه سرطان مغزی، البته انواع گوناگونی از سرطان‌ها در افرادی که در برابر پرتو این دستگاه قرار گرفته‌اند؛ مثل سرطان حلق، سینه، مری و… نیز گزارش شده است.
افرادی که به میزان بیشتری از تلفن‌ همراه استفاده می‌کنند، دچار سردرد یا دردهایی در ناحیه آرواره، گردن، بازو و شانه‌ها می‌شوند. علاوه برآنکه گوشی تلفن‌ همراه نیز مانند دیگر اشیا باکتری دارد، به علت محل نگهداری شرایط مناسب‌تری را برای ورود و ازدیاد آنها فراهم می‌سازد و نکته مهم دیگر این است که این وسیله با گوش و دهان‌ ما، یعنی دو راه قوی ارتباطی بدن، همواره در ارتباط است؛ البته یکی دیگر از اثرات منفی شایع تلفن ‌همراه که می‌توان به آن اشاره کرد، تورم عصب شنوایی است که در نتیجه استفاده بیش از حد از این دستگاه در افراد به وجود می آید.
بیشتر اثرات تلفن‌ همراه اثرات جانبی مثل سردرد، خستگی، گوش درد و… است که تمامی این اثرات روی افراد مختلف متفاوت است. اما در کل اینکه این اثرات موجب بیماری‌های صعب‌العلاج می‌شود یا خیر، هنوز در هیچ تحقیقاتی به اثبات نرسیده است
بسیاری از محققان معتقدند، امواج الکترو مغناطیسی تلفن ‌همراه باعث سردرد، بالا رفتن فشار خون و به وجود آمدن این‌گونه اثرات در بدن انسان نمی‌شود. اما بعضی افراد در اثر استفاده از تلفن‌همراه دچار این‌گونه علائم می‌شوند. به گفته این محققان اینها کسانی هستند که خودشان انتظار دارند استفاده از تلفن ‌همراه بتواند این علائم را برایشان ایجاد کند. به عبارتی دیگر می‌توان گفت سردرد ناشی از تلفن ‌همراه تنها یک توهم بیماری است و نه یک بیماری واقعی. گرچه این بیماران واقعا سردرد می‌گیرند؛ اما سردردشان به خاطر تلفن‌همراه نیست و دلایل دیگر مثل شلوغی و آلودگی هوا را نیز می‌توان به آن نسبت داد.

 

آنتن‌های BTS

علاوه بر مضرات احتمالی که استفاده از تلفن ‌همراه می‌تواند برای انسان در پی داشته باشد، مساله دیگری که در این زمینه مطرح است، مربوط به مضرات آنتن‌های BTS در سطح شهر است و اینکه آیا تشعشعات ساطع شده از آنتن‌های BTS تلفن‌همراه واقعا می‌تواند برای افراد جامعه خطرناک باشد .
آنتن‌های BTS تلفن‌همراه به آنتن‌هایی گفته می‌شود که در اکثر نقاط شهری شاهد نصب آنها بر ساختمان‌ها، تونل‌ها و … هستیم و به بیان ساده‌تر باید گفت وظیفه آنتن‌دهی تلفن‌های همراه هر منطقه را بر عهده دارند. این آنتن‌ها به دلیل مبادله امواج رادیویی و الکترومغناطیسی باعث تولید آلودگی‌ها و مضراتی برای انسان‌ها می‌شوند.
به اعتقاد بسیاری از پژوهشگران،‌ تشعشعات حاصل از آنتن‌های BTS برای انسان بسیار مضر است و در واقع قرار گرفتن بیش از حد در مقابل این امواج باعث ناباروری و سرطان در افراد می‌شود.

رییس کمیسیون مخابرات مجلس درباره مضربودن امواج آنتن‌های BTS می‌گوید: آنتن‌های BTS به هیچ وجه ضرر و زیانی برای مردم ندارد؛ چرا که این آنتن‌ها معمولا در بالای ساختمان‌ها و به گونه‌ای نصب می‌شود که شدت امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از آنها در سطح زمین بسیار پایین‌تر از حد مجاز باشد و هیچ‌گونه خطری برای افراد به وجود نیاورد .
وی در ادامه می‌افزاید: تشعشعات ناشی از امواج آنتن‌های BTS نه تنها هیچ گونه ضرری برای سلامتی افراد نداشته بلکه خطرات آن به مراتب کمتر از استفاده دائمی از تلفن ‌همراه است.
انعکاس خبرهای مبنی بر مضربودن آنتن‌های BTS برای انسان باعث شد تا بسیاری از مردم با نصب این آنتن‌ها در نزدیکی مناطق مسکونی خود مخالفت کنند. این مخالفت‌ها تا جایی بود که این خبر در میان محافل قوت گرفت که شرکت مخابرات برای نصب این آنتن‌ها در مناطق مسکونی به مردم پول پرداخت می‌کرده است.
رییس کمیسیون در این زمینه می‌گوید: وقتی در طرحی نشان داده می‌شود که در یک ساختمان باید آنتن BTS نصب شود، این کار حتما باید صورت بگیرد. برای نصب این آنتن‌ها در ساختمان‌های مورد نظر ما ابتدا از صاحب ساختمان باید اجازه بگیریم که ممکن است ساختمان مورد نظر مربوط به شهرداری یا نهادهای دولتی باشد که در این حالت ما با آنها وارد مذاکره می‌شویم و بعد از توافقات انجام شده به آنها اجاره‌ای پرداخت می‌کنیم.
وی در ادامه می‌گوید: اما اگر قرار باشد این آنتن‌ها در مناطق مسکونی نصب شود، ابتدا افراد آن منطقه را از مضر نبودن آنتن‌های BTS آگاه و بعد از نصب آنتن‌ها به آنها اجاره‌ای پرداخت می‌کنیم و در مراحلی نیز ساختمان را از آنها خریداری می‌کنیم.
امروزه در سایر کشورهایی که زودتر از ما نسبت به نصب تجهیزات آنتن‌های BTS اقدام کرده‌اند، گزارش مستندی مبنی بر مضر بودن تشعشعات مذکور ارائه نشده است. در کل تاکنون کسی نتوانسته است ثابت کند که آیا واقعا این تشعشعات برای انسان مشکل‌زا است یا نه.
گفتنی است تاثیر آنتن‌های BTS به قدرت آنها و میزان فاصله فرد با آن بستگی دارد؛ چرا که اگر فردی به طور دایم در مقابل تشعشعات یک دکل BTS تلفن همراه قرار داشته باشد، حتما این امواج بر او اثرات منفی خواهد داشت.
این که آیا استفاده از تلفن همراه باعث ایجاد آسیب‌های قابل توجهی بر بدن انسان می‌شود یا نه، هنوز مشخص نشده است و مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد. گرچه این مطالعات بیشتر باعث سردرگمی مصرف‌کنندگان می‌شود؛ اما با این حال تمامی کاربران تلفن همراه به دلیل وابستگی بیش از حد به این دستگاه حاضر هستند هر گونه خطر احتمالی را بپذیرند و لحظه‌ای از این دستگاه دور نمانند.

بسیاری از پزشکان بر این باورند که با رعایت کردن نکاتی مانند کم کردن زمان مکالمات با تلفن‌همراه، استفاده از لوازم جانبی آن مثل هندزفری و… می‌تواند تا حدودی باعث جلوگیری از مضرات احتمالی تلفن همراه بر انسان شود.

  • منبع: biocell.iR
  • تاریخ: یکشنبه 11 آبان 1393 - 12:18
  • نویسنده:
  • صفحه: عمومی
  • بازدید: 629

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 2586
  • بازدید دیروز: 851
  • بازدید کل: 6722734