Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

خلق ريزترين تابلو موناليزا توسط دانشمندان

خلق ريزترين تابلو موناليزا توسط دانشمندان

محققان انستیتو تکنولوژی جورجیا یک کپی از نقاشی مونالیزا تهیه کرده اند که تنها ۳۰ میکرون عرض دارد (یعنی چیزی در حد و اندازه ضخامت موی انسان).

شاید از این خبر بیش از همه لئوناردو داوینچی باید خوشحال شود! محققان انستیتو تکنولوژی جورجیا برای نشان دادن تکنیک جدیدی جهت تولید واکنش های شیمیایی کنترل شده در مقیاس نانو، از تابلوی مونالیزا به عنوان الگو استفاده کردند.

این تکنیک که آن را Mini Lisa نامیده اند، نتیجه فرآیندی به نام TCNL یا نانو لیتوگرافیترموشیمیایی است. آنها به کمک یک میکروسکوپ الکترونی (که امروزه در اغلب آزمایشگاه های پیشرفته یافت می شود) و با استفاده از بازوی طره ، گرما را به صورت پیکسل به پیکسل (پیکسل های ۱۲۵ نانومتری)‌ بر روی سطحی پوشیده از مواد شیمیایی اعمال کردند.

گرمای اعمال شده روی سطح باعث یک واکنش شیمیایی شد و سطح مورد نظر را روشن می کند. و هرجا که گرمای بیشتری اعمال شود، بخش روشن تری ایجاد می گردد. با کنترل دقیق میزان گرمای اعمال شده در هر پیکسل، این تیم موفق شد فرایند تولید مولکول های جدید را کنترل کند و حتی تعداد آنها را هم در اختیار خود داشته باشد.

خلق چنین شیب غلظت شیمیایی با دیگر روش ها بسیار مشکل است. مزیت این روش، آن است که تامین تجهیزات مورد نظر چندان سخت نیست و اجرای این تکنیک هم آسان است. لذا بسط آن در سطح تجاری نانوتکنولوژی امری شدنی است.

جین کوتیس استادیار فیزیک موسسه و مدیر تیم تحقیقاتی می گوید: «ما تصور می کنیم تکنیک TCNL را می توان با الگوی تغییر دیگر خصوصیات شیمیایی یا فیزیکی مواد سازگار نمود. برای مثال از میزان رسانایی در گرافن بهره برد. این تکنیک دامنه وسیعی از آزمایشات و برنامه ها را در زمینه نانو الکترونیک و زیست مهندسی ممکن می سازد که پیش از این غیرممکن بوده اند.»

 

  • منبع: www.khabargir.ir
  • تاریخ: پنجشنبه 17 مرداد 1392 - 18:03
  • نویسنده:
  • صفحه: عمومی
  • بازدید: 705

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 122
  • بازدید دیروز: 1447
  • بازدید کل: 6820531