Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

سنسوری که به تلفن های ما حس بويايی ميدهد

سنسوری که به تلفن های ما حس بويايی ميدهد

روز به روز فناوری های بیشتری راه خود را به تلفن های هوشمند باز می کنند. فناوری هایی که در ابتدا برای هدفی کاملا متفاوت به وجود آمده بودند، ولی به تدریج در دستان عموم مردم جای گرفتند. شاید سنسورهای پیشرفته، سنگر بعدی باشد که این تلفن های هوشمند قصد فتح آن را دارند.

یکی از دستاوردهای اخیر در زمینه پمپ های خلاء سیستم های میکروالکترومکانیکی (MEMS)، کاهش اندازه آن ها بوده، به طوری که استفاده از آن ها را در قالب سنسورهای تشخیص بو در سیستم های همراه مختلف، از جمله طیف سنج ها، ممکن کرده. اما قسمت هیجان انگیز ماجرا، احتمال کاربرد این سنسورها در تلفن های هوشمند است.

گرچه تا پیش از این سنسورهای بو، تنها قادر بودند یک نوع بو را تشخیص دهند، اما در بینی الکترونیکی جدیدی که توسط آژانس پروژه های تحقیقاتی دفاعی پیشرفته (DARPA)، برای هواپیماهای مینیاتوری نظامی، توسعه یافته، امکان تشخیص بوها و گازهای مختلف وجود دارد، به طوری که در طیف سنج به کار رفته در این اجسام پرنده، تمامی عناصر به کار رفته در یک نمونه مشخص مورد بررسی دقیق قرار گرفته، با عناصر دیتابیس موجود مقایسه شده و به صورت آنی بو تشخیص داده می شود.

این بدان معنا است که بالاخره محققین توانسته اند سنسوری تولید کنند که همه نوع بو و گازی را تشخیص می دهد، از آلودگی هوا گرفته تا مواد شیمیایی خطرناک. البته این قضیه به طور قطع به جامع بودن دیتابیس به کار رفته بستگی دارد.

از طرف دیگر محققین آزمایشگاه های هانی وِل هم اعلام کرده اند که توانسته اند کوچک ترین پمپ خلاء دنیا را بسازند. به گفته آن ها در طول این سال ها بسیاری از افراد تلاش کرده بودند اندازه ابزارهای تحلیلی را کاهش دهند، اما هرگز نتوانسته بودند از پس پمپ های خلاء بر بیایند. پمپ های خلاء تا پیش از این به اندازه یک آجر بودند و ۱۰۰ وات انرژی مصرف می کردند، در حالی که محققین آزمایشگاه های هانی وِل اعلام کرده اند که توانسته اند این سنسورها را به اندازه یک سکه کوچک تولید کنند، سنسورهایی که حتی از ۱ وات هم کمتر انرژی مصرف می کنند.

به گفته محققین آزمایشگاه های هانی وِل، کلید موفقیت طراحی کوچک ترین پمپ خلاء دنیا، در تعبیه بیش از ۱۰۰۰۰۰ تیغه توربینی ریز بر روی یک دیسک کوچک بوده. کوچک شدن این سنسورها، امیدواری را برای به کارگیری آن ها در تلفن های هوشمند زیاد کرده، به خصوص انواعی از این سنسور ها که با حس بویایی خود، توانایی تشخیص هر چیزی را دارند.

 

نمی توان انتظار داشت که این سنسورها در تلفن های این یکی دو ساله مورد استفاده قرار بگیرند، ولی به طور حتم در سال های آینده با تکاملی که پیدا می کنند، باز هم بسیاری از طرفداران ابزارهای هوشمند را شگفت زده خواهند کرد.

 

  • منبع: www.narenji.ir
  • تاریخ: سه شنبه 23 مهر 1392 - 22:31
  • نویسنده:
  • صفحه: عمومی
  • بازدید: 788

ارسال نظر

سبد خرید شما

سبد خالی است

اطلاع رسانی

برای دریافت نمایندگی با شماره 02188633815 تماس حاصل فرمایید

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 153
  • بازدید دیروز: 624
  • بازدید کل: 6779864